Concursul LE FRANCOPHILE, ediția a VII-a 2017, și-a desemnat câștigătorii

De către Elena Mitache – 23 mai 2017, 11:27

Articol „EDIȚIA” aici:  Concursul LE FRANCOPHILE, ediția a VII-a 2017, și-a desemnat câștigătorii

Sâmbătă, 20 mai 2017, la Sala Barbu Știrbei  a Centrului Județean de Cultură și Creație, Călărași a avut loc deschiderea festivităților Concursului național de retorică, teatru, muzică, desen, LE FRANCOPHILE, ediția a VII-a – secțiunile : discurs, muzică și desen, un proiect pentru toți francofonii, pentru toți francofilii.

Secțiunea Muzică a avut loc pe scena Sălii Barbu Știrbei, Secțiunea Discurs,  în Sala de ședințe a Consiliului local a Primăriei Municipiului Călărași, Secțiunea Desen, în cadrul Muzeului Municipiului Călărași.

Coordonatorii acestui proiect educațional au fost: prof. Corina Diaconu, inspector de limbi moderne I. Ș. J. Călăraşi, prof. Adriana Butoi, profesor de limba franceză, director Școala Gimnazială„Tudor Vladimirescu” Călăraşi.

”Ne-am bucurat  de asemenea de sprijinul partenerilor: Primăria Municipiului Călărași, Centrul Județean de Cultură și Creație, Călărași, Casa Corpului Didactic Călărași, Biblioteca Județeană ”Alexandru Odobescu”, Muzeul Municipiului Călărași,  Asociația Română a Profesorilor de Limbă Franceză-filiala din Călărași și Institutul Francez București. La ediția a VII-a, în cele 3 secțiuni ce au fost  organizate la Călărași, au fost  înscriși 320 de elevi de gimnaziu și liceu din cele două județe organizatoare, județul Călărași și județul Ialomița, dar și din alte județe: Brăila, Dâmbovița, Giurgiu, Botoșani, Teleorman, Buzău, Suceava, Alba, Maramureș, Bacău, Sălaj, Bihor, Iași, Neamț, Vaslui, Ilfov, Galați”, a declarat, Adriana Butoi, profesor de limba franceză, director Școala Gimnazială„Tudor Vladimirescu” Călăraşi.

Concursul s-a finalizat cu înmânarea diplomelor și a premiilor. Mulțumim încă o dată Institutului Francez din București care a oferit premiile participanților.

Membrii juriului-Secțiunea Muzică

• Soare Daniela
  • Calciu Simona
  • Robuleţ Georgica